MECI: CSU Alba Iulia – CSBT Alexandria 79-63

Published

on

csu-alba-iulia

CSU Alba Iulia s-a revanșat în fața formației CSBT Alexandria, pe care a învins-o în Sala Universității „1 Decembrie 1918”, scor 79-63 (13-17, 21-16, 26-18, 19-12), meci contând pentru prima etapă a returului Ligii Naționale de bschet feminin.

Umilința pe care a înregistrat-o antrenorul Manuel Rodriguez la debutul pe banca studentelor (48-88) nu a fost uitată, iar studentele au reușit să furnizeze supriza rundei și să învingă ocupanta locului secund, ce venea în Cetatea Marii Uniri cu 4 victorii succesive la activ.

Cu Radovic și Morissette în mare formă (au înscris 50 din totalul celor 76 de puncte), CSU a dat lovitura, cele două baschetbaliste făcând practic diferența.

Venite după două eșecuri la rând, albaiuliencele au început ezitant, iar vizitatoarele au câștigat primul sfert, după ce au condus cu 13-7 la un moment dat, la o diferență de două posesii 17-13! În al doilea parțial, elevele lui Mădălin Piperea s-au distanțat la 21-13, dar impulsionate de Morissette albaiuliencele au egalat la 23 în minutul 14. CSU a ridicat nivelul prestației și a reușit să echilibreze disputa și să întoarcă tabela în favoarea sa, scorul la pauză fiind 34-33.
Sursa:ZiarulUnirea

Românii au posibilitatea, începând de anul viitor, să câștige bani împrumutând direct statul român